Δευτέρα, 06 Μαϊος 2024

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΜΘΕ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

Το Ελληνικό Ινστιτούτο Ανάπτυξης Χαλκού (Ε.Ι.Α.Χ.) προσπαθώντας, να φέρει πιο κοντά τους σημερινούς μαθητές της Τεχνικής Εκπαίδευσης, με τα υλικά, τις εφαρμογές και τις συνθήκες της επαγγελματικής πραγματικότητας πραγματοποιεί εκπαιδευτικά σεμινάρια με στόχο την ενημέρωση και την επαγγελματική κατάρτιση των σημερινών μαθητών και αυριανών επαγγελματιών στις ειδικότητες  Θερμοϋδραυλικών, Ψυκτικών και Φυσικού αερίου.

Σε επέκταση του εκπαιδευτικού τους προγράμματος, το Ε.Ι.Α.Χ. προκήρυξε και εφέτος, όπως κάθε χρόνο, διαγωνισμό για τις παραπάνω ειδικότητες στο χώρο του. Οι σχολικές μονάδες μπορούν να συμμετάσχουν με τρεις μαθητές, τους οποίους επέλεξαν οι καθηγητές τους, μαζί με ένα συνοδό εκπαιδευτικό.

Οι σπουδαστές της ειδικότητας Τεχνικός Μηχανικός Θερμικών Εγκαταστάσεων και Μηχανικός Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου, του Σ.Α.Ε.Κ. Αμπελοκήπων έλαβαν μέρος στον παραπάνω διαγωνισμό την Παρασκευή 12-04-2024. Αρχικά, δόθηκαν στους εκπαιδευόμενους οι κατάλληλες οδηγίες και έπειτα κλήθηκαν να εφαρμόσουν σε ειδικά ταμπλό, βάση σχεδίου εφαρμογές με χαλκοσωλήνες, με υλικά και εργαλεία του Ε.Ι.Α.Χ.

Οι εφαρμογές είναι δύο τύπων με χρονική διάρκεια η κάθε μία 40 λεπτά που θα έγιναν με τις οδηγίες και την επίβλεψή του Ε.Ι.Α.Χ

Αυτές οι εφαρμογές θα βαθμολογηθούν και η βαθμολογία θα είναι στη διάθεση στο Σ.Α.Ε.Κ. Αμπελοκήπων μετά την ολοκλήρωση της συμμετοχής όλων των σχολείων.

Από το σύνολο των μαθητών που θα συμμετάσχουν και από τη βαθμολογία που θα πάρουν, θα βραβευθούνε οι τρείς πρώτους, ως καλύτερους εγκαταστάτες δικτύων χαλκοσωλήνων, με απονομή βραβείων καθώς και αναμνηστικό δίπλωμα-πλακέτα στα σχολεία τους.

Επίσης το σχολείο που θα συγκεντρώσει την μεγαλύτερη αθροιστικά βαθμολογία και των τριών μαθητών του, θα τιμηθεί με αναμνηστική πλακέτα.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 165 guests και κανένα μέλος

eoppep